T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI ARAŞTIRMA VE EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Türk Kahvesi’nin Unesco Yolculuğu

01-08 Aralık 2013 tarihinde Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de gerçekleştirilecek ve 155 ülke temsilcisinin katılacağı UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması 8. Hükümetlerarası Komite Toplantısı’nda “Türk Kahvesi Kültürü ve Geleneği” adlı aday dosya, İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi’ne alınmak üzere değerlendirilecektir.
 
 
TÜRK KAHVESİ’NİN UNESCO YOLCULUĞU
01-08 Aralık 2013 tarihinde Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de gerçekleştirilecek ve 155 ülke temsilcisinin katılacağı UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması 8. Hükümetlerarası Komite Toplantısı’nda “Türk Kahvesi Kültürü ve Geleneği” adlı aday dosya, İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesine alınmak üzere değerlendirilecektir. 2013 yılında UNESCO’ya gönderilen 192 aday dosya arasından gerekli teknik şartları başarıyla karşılayarak Komite tarafından değerlendirilmeye uygun görülen 38 dosya arasına giren “Türk Kahvesi Kültürü ve Geleneği” kabul edilmesi durumunda, Temsili Liste’ye Türkiye adına kaydedilen 11. unsur olacaktır.
 
Kendine özgü pişirme tekniği ve sunumuyla eşsiz bir tada sahip olan Türk kahvesi, geleneksel sohbet toplantıları, evlilik ritüelleri ve yemek kültürüne olan etkisiyle günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçasıdır. El sanatlarından edebiyata, sahne sanatlarından resim sanatına pek çok alana ilham kaynağı olan Türk kahvesi, etrafında şekillenen zengin miras öğeleriyle İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi’ne kaydettirilmek üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ilgili sivil toplum kuruluşları, bireyler ve akademisyenlerin desteği alınarak hazırlanmış ve2013 yılı Şubat ayında UNESCO’ya aday dosya olarak sunulmuştur.
Tarih boyunca, kuşaktan kuşağa aktarılarak günümüze ulaşan ve somut olmayan kültürel mirasımıza ilişkin pek çok öğeyi içinde barındıran Türk kahvesi kültürü Temsili Listeye kaydedilmesi durumunda, UNESCO tarafından koruma altına alınması gereken somut olmayan kültürel miras unsuru olarak kabul edilecek ve bu kültürün etrafında şekillenen gelenek ve toplumsal uygulamaların korunmasına yönelik ciddi adımlar atılacaktır.  
       
Bugüne kadar UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesine kayıtlı unsurlarımız şunlardır:
 
- Meddahlık
- Mevlevi Sema Törenleri
- Aşıklık Geleneği
- Karagöz
- Nevruz
- Geleneksel Sohbet Toplantıları
- Kırkpınar Yağlı Güreş Festivali
- Alevi-Bektaşi Ritüeli Semah
- Tören Keşkeği Geleneği
- Mesir Macunu Festivali