T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI ARAŞTIRMA VE EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

TAŞIN VE İNANCIN ŞEHRİ

TURİZMİ GELİŞTİRME ÇALIŞMALARI TAŞIN VE İNANCIN ŞEHRİ (MARDİN)

Taşın ve İnancın Şehri Mardin Turizmi Geliştirme Çalışmaları Mardin İli ve Dargeçit, Derik, Kızıltepe, Mazıdağı, Midyat, Nusaybin, Ömerli, Yeşilli, Savur ilçelerinin mülki amirleri, belediye başkanları, ilgili kamu kurum/kuruluşları, özel sektör temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve Gazi Üniversitesi temsilcilerinin katılımları ile Mardin’de düzenlenmiştir.

ALAN İNCELEMESİ:

06 – 10 Mart 2006 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir.

I. ÇALIŞTAY:

30 Mart 2006 tarihinde, kamu ve sektör temsilcileri, STK temsilcileri, üniversite temsilcilerinden oluşan 80 kişilik bir grubun katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

II. ÇALIŞTAY (EYLEM PLANI İZLEME TOPLANTISI):

25 – 28 Kasım 2007 tarihleri arasında, kamu ve sektör temsilcileri, STK temsilcileri, üniversite temsilcilerinden oluşan 40 kişilik bir grubun katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

TURİSTİK ÜRÜN OLUŞTURMA VE PAZARLAMA SEMİNERİ:

25 – 28 Kasım 2007 tarihleri arasında Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Ozanay OMUR tarafından Mardin’de turizm ile doğrudan ilgisi olan esnaf gruplarına ve ev hanımlarına yönelik olarak “Turistik Ürün Oluşturma ve Pazarlama Semineri” düzenlenmiştir.

AÇIKLAMALAR:

Mardin Turizmi Geliştirme Çalışmaları, Bakanlık Makamından alınan 29.04.2009 tarih ve 81910 sayılı olur ile Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü’nün yürüttüğü Marka Kent Projesi’ne devredilmiştir.

İçeriği Hazırlayan : Kaan YILMAZ - Kültür ve Turizm Uzmanı  - 05.05.2010