T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI ARAŞTIRMA VE EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

El Sanatları Festivali

 

20-27 Haziran 2005 tarihleri arasında, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma Eğitim Genel Müdürlüğü ve Döner Sermaye İşletmeleri Merkez Müdürlüğü işbirliğinde Sultanahmet Meydanı’nda ‘El Sanatları Festivali’ düzenlenmiştir. Bu festivalde geleneksel el sanatlarının üretimi yoluyla geçimini sağlayan sanatkarların, maddi yönden desteklenmesi, yapmış oldukları çalışmaların devamını teşvik amaçlanmıştır. Festivalde ahşap işçiliği, bakırcılık, bastonculuk, geleneksel giysili bebek yapımcılığı, bıçakçılık, cam işçiliği, çömlekçilik, dericilik, dokumacılık, gümüşçülük, işlemecilik, kaşıkçılık, köşkerlik, minyatür alet yapımcılığı, müzik aletleri  yapımcılığı, saraçlık, sedefkârlık, semercilik, sepetçilik, seramik işçiliği,Türk Süsleme Sanatları(tezhip, hat, minyatür, ebru),yazmacılık gibi geleneksel Türk El Sanatlarından örneklerin geleneksel yapım şekilleriyle birlikte sunulmuştur.

Festivali yerli ve yabancı yaklaşık 400.000 kişi izlemiştir. Festivalin büyük ilgi görmesi, amacına ulaşması ve bu güzelliğin diğer illerde de sergilenmesi gerekliliğinden hareketle festival İzmir ve Antalya’da tekrarlanmıştır

-

GELENEKSEL EL SANATLARI FESTİVALLERİ

 I. 20–27 Haziran 2005 tarihleri arasında, 37 ilden 87 sanatkârın katılımıyla İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda,

II. 08–13 Eylül 2005 tarihleri arasında 33 ilden 64 sanatkârın katılımıyla İzmir’de,

III. 24–30 Eylül 2005 38 ilden 64 sanatkârın katılımıyla Antalya’da,

IV. 10–20 Ağustos 2006 tarihleri arasında 25 ilden 80 sanatkârınkatılımıyla İstanbul Taksimde “Altın Eller Geleneksel Türk El Sanatları Festivali” düzenlenmiştir.