T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI ARAŞTIRMA VE EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Turizm Sektöründe İşverenlerin ve Çalışanların Uyum Yeteneklerinin Artırılması Projesi

 

 

Turizm Sektöründe İşverenlerin ve Çalışanların

Uyum Yeteneklerinin Arttırılması Projesi

 

PROJE İNTERNET SİTESİNE GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ. 

 

Avrupa Birliği’nin 2007-2013 yılları arasında aday ve potansiyel aday ülkelere sağlayacağı tüm mali yardımları kapsayan IPA’nın (Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı) 4. bileşeni olan İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı Kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğinde 7.558.813 Avro bütçeli Turizm Sektöründe İşverenlerin ve Çalışanların Uyum Yeteneklerinin Arttırılması Projesi hazırlanmış olup, proje 15.01.2014 tarihi itibariyle uygulamaya geçmiştir.

 

Proje ile turizm sektörü çalışanlarının ve bu sektörde faaliyet gösteren işverenlerin eğitim ihtiyaçlarının tespiti, bu ihtiyaçların uzun vadeli olarak takibi ve giderilmesi; sektördeki çalışanların, sosyal tarafların, Bakanlığımız yerel teşkilatının ve eğitim/danışmanlık hizmeti veren paydaşlarımızın kapasitelerinin arttırılması amaçlanmaktadır.

 

Belirlenen hedeflere ulaşmak amacıyla proje süresince turizm sektöründe insan kaynağına yatırım yapmanın önemi hakkında çalışan, işveren ve sosyal taraflara yönelik bilinç artırma çalışmaları, sektördeki mevcut durumu tespit etmeye yönelik bir turizm işgücü araştırması, Bakanlığımızdan belgeli konaklama ve yeme-içme tesisleri çalışanlarına yönelik turizm eğitimleri, Bakanlığımızın sürdürülebilir turizm çerçevesinde yürüttüğü en önemli kampanyalardan olan Yeşil Yıldız kampanyasının teşvik edilmesini amaçlayan aktiviteler ve proje kapsamında gerçekleştirilecek turizm işgücü araştırmasının sonuçlarının aktarılacağı, hazırlanan eğitim materyallerinin yükleneceği ve işletmelerden gelen eğitim taleplerinin takip edileceği bir online veritabanı oluşturulması faaliyetleri gerçekleştirilecektir.

 

Proje faaliyetlerinin tümü 8 Mayıs 2014 tarihinde gerçekleştirilen Resmi Açılış Toplantısı’nın ardından başlamıştır. Proje faaliyetlerini http://www.tuyup.org sitesinden takip edebilirsiniz.