T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI ARAŞTIRMA VE EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü Verdiği Desteklerle GENÇDES PROJELERİNİ Hayata Geçiriyor.

  • DSC_5127.JPG


Hayata geçirildiği 2016 yılında 91 projeye ödenek aktarılan GENÇDES projesi ile 2017 yılında da yeni projelerin desteklenmesine devam ediliyor. 

Gençlerin kültürel ve sanatsal faaliyetlere katılımını artırmak amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2016'da başlatılan GENÇDES Projesi kapsamında "Eser Üretim Desteği", "Etkinlik ve Proje Desteği" ve "Sanatsal Faaliyet Desteği" başlıklarında edebiyat, müzik, sahne sanatları ve geleneksel sanatlar için 14 ila 29 yaşları arasındaki gençlere 2017 yılında da proje karşılığında destek sağlamayı sürdürüyor.

Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İBİŞ, destek sağlanan projelerden biri olan ve Konya ili Kulu ilçesinde gerçekleştirilen “Kayı Boyu Karacadağ Geleneksel Türk Süsleme Sanatları Festivali”ni düzenleyen Efsane Sahne Sanatları Topluluğu Derneği Başkanı Osman DESTEBAŞI ve Konya’nın  Kulu ilçesi Yaraşlı Mahallesi Muhtarı Uğur YAĞCI’yı makamında kabul etti. Konya’nın Kulu ilçesinde gerçekleştirilen festival hakkında bilgi alan Okan İBİŞ, geleneksel unsurlarımızın toplumda birlik ve bütünlük oluşturan, kültürel bağları güçlendiren ve geleneklerin devamlılığının sağlayan unsurlar olması ve insanlar için geçmiş ve gelecek arasında bağlantı kuran bir köprü niteliğini taşıması bakımından büyük önem arz ettiğini belirtti. Geleneksel olanı yansıtan bu sanatların kaybolmaması ve yaşatılmasının,  geçmişle geleceği daha iyi entegre ederek, tarihi bağların yanı sıra güncel kültürel bağların ve aidiyet duygusunun oluşup güçlenmesine de yardımcı olacağını söyledi.

Halk konserleri, geleneksel Türk süsleme sanatı sergileri, tarihi savaş sahnelerinden canlandırmalar, geleneksel sanatlardan oluşan defilelerin  gerçekleştirildiği ve 5 gün süren festivale 25bin  kişinin katıldığını belirten Dernek yöneticileri, bu etkinliğe olan katkılarından ötürü Sayın Okan İBİŞ’e bir plaket sunarak, teşekkürlerini ilettiler.