T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI ARAŞTIRMA VE EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

4. Halk Kültürü Araştırmaları Sempozyumu

4. HALK KÜLTÜRÜ ARAŞTIRMALARI SEMPOZYUMU

08-10 Mart 2010

Hotel Terrace – Side /ANTALYA

PROGRAM

08 Mart 2010 Pazartesi

09.30-10.00 Açılış Programı

-Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı

-Açılış Konuşması: Mahmut EVKURAN (Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü)

                  

1. Oturum 10.00-12.00                  

Oturum Başkanı: Hakan Sinan METE (Folklor Araştırmacısı)

1. 10.00-10.15: Piri ER (Şube Müdürü) “Balkanlarda Bektaşilik ve Bektaşi İnançları (Makedonya, Bulgaristan, Arnavutluk Örneğinde)”

2. 10.15-10.30: Döndü AKÇAY (Folklor Araştırmacısı) “Makedonya’da Bir Yörük Düğünü”

3. 10.30-10.45: Gülsen BALIKÇI (Şube Müdürü-Kars) “Kars’ta Koç Düğünü”

4. 10.45-11.00: Ayşe AKMAN (Folklor Araştırmacısı) “Burdur İlinin Bazı Yerlerinde Halk Takvimi ve Meteorolojisi Uygulamaları”

5. 11.00-11.15: Öznur TANAL (Folklor Araştırmacısı-Antalya) “Antalya’nın Likya Tipi Mezar Anıtı Benzeri Arı Kovanları: Seren’ler”

11.15-12.00: Tartışmalar

12:00-13:30     Öğle Yemeği Arası


2. Oturum 13.30-15.15

Oturum Başkanı: Nilüfer Zeynep ÖZÇÖREKÇİ GÖL (Şube Müdürü)                   

1. 13.30-13.45:Meltem SANTUR (Folklor Araştırmacısı) “Burdur İli Evlenme Geleneklerinden Örnekler”

2. 13.45-14.00: Zekiye TÜTÜNCÜ (Folklor Araştırmacısı-Bolu) “Karaman İli Doğum Gelenekleri”   

3. 14.00-14.15: Ertuğrul ÖZKANAT (Folklor Araştırmacısı-Sivas) “Sivas İli Türbe ve Ziyaret Yerleri”

4. 14.15-14.30: Mümtaz FIRAT (Folklor Araştırmacısı) “Çanakkale İçinde Bir Köy Hayırı: Muratlar Köy Hayır’ı Üzerine Bir Değerlendirme”

14.30-15.15: Tartışmalar

15:15-15:45 : ARA


3. Oturum 15.45-18.30

Oturum Başkanı: Zekiye TÜTÜNCÜ (Folklor Araştırmacısı)

1. 15.45-16.00: Nihal KADIOĞLU ÇEVİK (Şube Müdürü) “Halk Mutfağı Alan Araştırmalarında Yöntem Tartışmaları”

2. 16.00-16.15: Naci ÖZCAN (Şube Müdürü-Hakkari) “Stratejik Bir Bitki Olan Haşhaştan Yağ Çıkarılması ve Haşhaş Mutfağı”

3. 16.15-16.30: Eylem YÜZGENÇ (Folklor Araştırmacısı-Ankara) “Son Konar Göçer Sarıkeçililerde Beslenme-Mutfak Kültürü ve Eski Kültür İzleri”

16:30-16:45 : ARA

4. 16.45-17.00: Nuray AYKANAT (Folklor Araştırmacısı-Rize) “Rize Yöresinde Kaybolmakta Olan Bir Kültür: Pileki ve Pilekide Ekmek Yapımı”

5. 17.00-17.15: Zedal ÖZER (Folklor Araştırmacısı-Bursa) “Bursa Halk Mutfağı İçerisinde Kestane Kültürü”

6.17.15-17.30: Ozan Müfit ÖZDEMİR (Folklor Araştırmacısı)-Isparta) “Isparta Halk Mutfağından Bir Kesit: Gelendost, Avşar ve Yalvaç-Eyüpler Köyü Beslenme Kültürü”

17.30-18.30: Tartışmalar

Serbest Zaman


09 Mart 2010 Salı                  

4. Oturum 09.30-10.45

Oturum Başkanı: Muhsin KOÇ (Folklor Araştırmacısı)                            

1. 09.30-09.45: Ömer GÖZÜKIZIL (Folklor Araştırmacısı-Çanakkale) “Ninenin Başına Gelenler Ya Da Dedenin Sefaleti”

2. 09.45-10.00: Timur YILMAZ (Folklor Araştırmacısı) “1972-1973 Yılları Arasında Niğde Cezaevinde Derlenen Argolar: GÖRÜLMÜŞTÜR”

3. 10.00-10.15: Aysun ÇOBANOĞLU (Şube Müdürü-Antalya) “Sarıkamışlı Aşık Gürkani”

10.15-10.45: Tartışmalar

10.45-11.00: ARA


5.Oturum 11.00-12.30

Oturum Başkanı: Ömer GÖZÜKIZIL (Folklor Araştırmacısı)

1. 11.00-11.15: Muhsin KOÇ (Folklor Araştırmacısı-Erzurum) “Ölümünün 3. Yılında Yaşar Reyhani”     

2. 11.15-11.30: İbrahim ASLAN (Folklor Araştırmacısı) “Giresun’da Tömbelek Geleneği ve Tömbelek Manileri”

3. 11.30-11.45: Hikmet ÇALIŞ (Folklor Araştırmacısı-Aydın) “Sözlü Kültür Ortamından İnternet Ortamına Fıkralar”

4-11.45-12.00: Tülay ASLIHAK (Folklor Araştırmacısı) “Sarıkeçili Fıkraları”

12.00-12.30: Tartışmalar
12:30-13:30     Öğle Yemeği Arası


6. Oturum 13.30-15.45

Oturum Başkanı: Naci ÖZCAN (Şube Müdürü)        

1. 13.30-13.45: Nilüfer Zeynep ÖZÇÖREKÇİ GÖL (Şube Müdürü-Bursa) “Ankara Örneğiyle Oyun Kültürü Çalışmaları”

2. 13.45-14.00: Ceren GÖĞÜŞ, İzzet KOCADAĞ, Türkan ORAL (Folklor Araştırmacısı) “Eskişehir Çocuk Oyunları ve Oyuncakları”

3. 14.00-14.15: Türkan Oral, Pınar ÇELEBİOĞLU (Folklor Araştırmacısı-Erzurum) “Sandıktan Gün Işığına Dededen Kalan Miras: Aşşık”

4. 14.15-14.30: Demet ŞAFAK AYDIN (Folklor Araştırmacısı-Balıkesir) “Balıkesir’de Bir köy Seyirlik Oyunu: Tülü Kabak”

5. 14.45-15.00: Solmaz KARABAŞA (Uzman) “Ankara Kadın Oyunları”

15.00-15.45: Tartışmalar

15:45-16:15 : ARA


7. Oturum 16.15-18.15

Oturum Başkanı:  Zekeriya KURTULMUŞ (Folklor Araştırmacısı)

1. 16.15-16.30:  Hakan Sinan METE (Folklor Araştırmacısı-İzmir) “Aksaray İli Halk Oyunları ve Müziği”

2. 16.30-16.45:  Ali AKTAŞ: “Kültür Taşıyıcısı Ahmet İşsever Işığında Sakarya Halk Oyunları, Müziği ve Kıyafetleri”

3. 16.45-17.00: Oktay YILMAZ (Folklor Araştırmacısı) “Geleneksel Sohbet Toplantılarından Şanlıurfa Sıra Geceleri”

4. 17.00-17.15: Tanju OZANOĞLU (Folklor Araştırmacısı) “Makedonya’daki Türkçe Konuşan Müslüman Romanlar İle Yörük Türklerinin Müzik, Çalgı ve Oyunları Üzerine Bir Değerlendirme”

17.15-18.15: Tartışmalar

Serbest Zaman


10 Mart 2010 Çarşamba

8. Oturum 09.30-11.30

Oturum Başkanı: Gülsen BALIKÇI (Şube Müdürü)                  

1. 09.30-09.45: Ayşegül PEHLİVAN (Folklor Araştırmacısı) “Kastamonu Yazmacılığının Son Temsilcisi Cemil Kızılkaya Atölyesi”   

2. 09.45-10.00: Mahmut DAVULCU (Folklor Araştırmacısı) “Çininin Usta Sanatkarı Mehmet GÜRSOY”

3.10.00-10.15: Aycan HASIRCILAR (Folklor Araştırmacısı-İzmir) “Aksaray İli Geleneksel Giysileri”

4.10.15-10.30: Zekeriya KURTULMUŞ (Folklor Araştırmacısı-Kırklareli) “Kırklareli İli Poyralı Köyü Dokumaları”

10.30-11.30: Tartışmalar

11:30-13:00     Öğle Yemeği Arası


13.00-13.30: SOKÜM BİLGİLENDİRME OTURUMU

13.00-13.15  :Seda KILINÇ “Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi”

13.15-13.30: Hüseyin DEMİR (Folklor Araştırmacısı) “Yaşayan İnsan Hazinelerinin Tespiti”

13.30-14.00: ARA

14.00-16.00: Ali İhsan GÜLSER (Daire Başkanı) “2010 Yılı Alan Araştırmaları Programının Görüşülmesi”

16.00-17.00 KAPANIŞ VE DEĞERLENDİRME